Parafia ŚŚ. Piotra i Pawła w Jurowcach

KOŚCIÓŁ RZYMSKO-KATOLICKI  p.w.Św.Leonarda.
Rocznik Archidiecezji Przemyskiej wzmiankuje,że pierwszy jurowiecki drewniany kościół był pod wezwaniem św.Leonarda.Został wzniesiony  przed 1487  rokiem, później wzmiankowany w dokumentach był w 1537 roku i odnowiony przed 1646 rokiem przez Jana leszczyńskiego , sędziego ziemi sanockiej i że istniał jeszcze w 1745 roku.Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego wzmiankuje ,że około 1600 roku kościół rzymsko- katolicki w Jurowcach był filialnym kościołem świątyni macierzystej w Dydni i że kościół ten posiadał osobną plebanię.Następny  dokument -Szematyzm greko-katolickiego duchowieństwa podaje ,że ''...za czasów dawnej polski miał stać w Jurowcach kosciół łaciński , który uległ spaleniu w 1424 roku.Niektóre wystroje tego kościoła zostały uratowane i przeniesione do miejscowej cerkwi ...'' .

Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja