Parafia ŚŚ. Piotra i Pawła w Jurowcach

Kościół p.w.Św. Piotra i Pawła

Cerkiew ob. Kościół  usytuowana jest na pd. – wsch. Krańcu wsi, przy drodze Sanok -  Rzeszów,

Na niedużym wzniesieniu w kształcie wyspy, nieopodal zabudowań dworskich .Ogrodzona

Częściowo siatką, częściowo starszym, kutym ogrodzeniem .Od strony pd. Znajduje się plebania,

Od pn. murowana dzwonnica, od wsch. salka katechetyczna .Cerkiew jest orientowana.

Materiał, konstrukcja  - cerkiew drewniana na cokole z kamienia, obrzuconym tynkiem. Ściany konstrukcji  słupowej, oszalowane. Kopuły  na 8-bocznych tamburach, skonstruowane na odeskowanych krążynach. Sklepienia zwierciadlane. Stropy belkowe z podsufitką. Dachy konstrukcji płatwiowo- kleszczowej i płatwiowo krokwiowej, kryte blachą. Hełmy wieżyczek obite również blachą, ukształtowane na krążynach. Posadzka lastrikowa, podłogi białe. Chór nadwieszony. Parapet wybrzuszony na osi, ujęty gzymsami, dołem zakończony formą potrójnego łuku. Schody drewniane policzkowe, 2-biegowe. Na zewnątrz schody betonowe. Otwory drzwiowe prostokątne. Drzwi 1i 2- skrzydłowe. Otwory okienne prostokątne sklepione łukiem pełnym, w korpusie budynku większe, w tamburach i zakrystii mniejsze. Okna krosnowe z podziałem szczeblinowym, metalowe i drewniane.

Rzut – cerkiew założona na planie krzyża greckiego. Prezbiterium oraz transept zamknięte 3- bocznymi  absydami. Nazwa szersza  założona na rzucie kwadratu. Prezbiterium i babiniec węższe o podobnym planie. Po obu stronach prezbiterium umieszczone są od pn. zakrystia, od pd. Kaplica z przedsionkami przyległymi do transeptu. Kaplica ma 3-boczną absydę. Od strony wschodu znajduje się przedsionek z wejściem głównym i bocznym.

Bryła – prezbiterium, nawa, transept, babiniec i przedsionek równej wysokości, nakryte są dachami kalenicowymi wielopołaciowymi o jednej wysokości kalenicy. Kopuły nad prezbiterium i babińcem, nad nawą większa, na 8-bocznych tamburach, maja spłaszczona formę. Ozdobione są ślepymi latarniami, górą obwiedzionymi profilowanym gzymsem, zwieńczonymi cebulastymi hełmami. Kaplica i zakrystia niższe, pokryte dachami pulpitowymi 2 i 3-połaciowymi.

Elewacje – bez dekoracji. Obwiedzione gzymsem podokapowym, profilowanym. Okna ujęte w wąskie opaski. Elewacja frontowa zwieńczona szczytem dachu z przyczółkiem, 1-osiowa. Nad drzwiami daszek okapowy.

Wnętrze – 3-przestrzenne . Nawa, prezbiterium i babiniec przykryte oddzielonymi od siebie kopułami. Transept również oddzielony kulisowo. Wejścia doń ujęte są w masywne słupy, zaś górą mają wykrój potrójnego łuku. Polichromia o motywach geometryczno-ornamentalnych skupiona w partii sklepień.

Wyposażenie – z pierwotnego zachowany jeden ołtarz boczny oraz być może ambona.

Instalacje – elektryczna, kanalizacja bunowa.

Dzwonnica  przy  cerkwi  usytuowanej przy drodze Sanok- Rzeszów, w pd.-wsch. Części wsi niedaleko od dworu, na lekkim wzniesieniu. Dzwonnica ustawiona w obwodzie otaczającego cerkiew pierwotnie muru ceglanego, a obecnie ogrodzenia, na osi elewacji pn. świątyni. Graniczy ze ścieżką, od pn., doprowadzająca do drogi głównej. Do zach. elewacji przylega parterowy budynek, ukośnie w kierunku obwodu ogrodzenia.

Materiał, konstrukcja – dzwonnica murowana z kamienia polnego, otynkowana. Węgary i sklepienia nadproży wykonane z cegły. Sklepienia kolebkowe I kondygnacja w II strop belkowy z podsufitką. Dach konstrukcji krokwiowo-płatwiowej, obity blachą. Wieżyczki sygnaturek murowane, zwieńczone hełmami, ukształtowanymi na krzynach, obitymi blachą. Posadzki betonowe. Schody kręcone, ceglane z wylewka cementową. Balustrada w loggii tralkowa, betonowa; balustrada w elewacji pn. ażurowa, kuta. Drzwi w klatce schodowej prostokątne konstrukcji płycinowej.

Rzut – wydłużonego prostokąta, 3-przęsłowy. Przęsło środkowe otwarte przelotowym przejściem. W przęśle wsch. Klatka schodowa prowadząca na II kondygnację.

Bryła – 2-kondygnacyjna : dolna przysadzista i zwarta, górna wyższa i ażurowa. Od strony pd. Otwarta loggią. Dach 4-spadowy z 3-ma wieżyczkami, w których środkowa jest większa. Wieżyczki w kształcie 8-bocznego tamburu z podziałem płycinowym opasane profilowanym gzymsem, zwieńczone banistą kopuła z krzyżem łacińskim  w szczycie.

Elewacje –frontowa 3-osiowa.I kondygnacja rozczłonkowana z 3-ma arkadami ,z których boczne są ślepe ,węższe i sklepione łukiem pełnym. Środkowa szersza sklepiona odcinkowo. Łuki  arkad wsparte na podwójnych półkolumnach, ustawionych na cokołach płycinowa dekoracją.  Naroża są profilowane . II kondygnacja oddzielona profilowanym gzymsem. Loggia o kształcie łuków analogicznych jak w przyziemiu, wsparta na 2-ch kolumnach i na 2-ch półkolumnach w kształcie odpowiadającym dolnym. Całość obwiedziona jest profilowanym gzymsem. Elewacja pn. bez dekoracji  architektonicznej. W dolnej kondygnacji partia cokoliku ozdobiona rustykowanie. Na bocznych osiach konchowe niższe. Kondygnacja druga ma charakter filarowy.

Wnętrze – w ścianach przejścia niższe, prostokątne sklepione odcinkowo.

Wyposażenie – 3 dzwony, we wnęce elewacji pd. kamienna rzeźba św. Andrzeja przeniesiona z nie zachowanej bramki cmentarnej.

Instalacja  - brak

Ta strona internetowa została utworzona bezpłatnie pod adresem Stronygratis.pl. Czy chcesz też mieć własną stronę internetową?
Darmowa rejestracja